سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۲/۰۱/۰۱
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
تازه‌های نشر؛

کتاب «شرح زیارت جامعه کبیره» نوشته آیت‌الله سید حسن مرتضوی منتشر شد

کتاب «شرح زیارت جامعه کبیره» برگرفته از درس‌های آیت‌الله حاج سید حسن مرتضوی عضو سابق شورای عالی حوزه علمیه خراسان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، «شرح زیارت جامعه کبیره» برگرفته از درس‌های زیارت جامعه کبیره آیت‌الله سید حسن مرتضوی شاهرودی عضو سابق شورای عالی حوزه علمیه خراسان است که در مدت بیش از شش سال تدریس خارج فقه در روزهای چهارشنبه در جمع طلاب و فضلا انجام شده است.
این کتاب به همت محققان «موسسه علمی پژوهشی کلامنا» پس از جمع‌آوری صوت دروس، پیاده‌سازی، استخراج مصادر و منابع، تحقیق و تکمیل مقدمه، فهرست‌ها و کتابنامه به زیور چاپ آراسته شده و سید محسن مرتضوی و سید مسعود مرتضوی تهیه و تنظیم آن را برعهده داشته‌ اند.
آیت الله سید حسن مرتضوی شاهرودی در مقدمه‌ی کتاب می‌گوید: زیارت جامعه کبیره در مفاتیح الجنان آمده و برای همه ائمه خوانده می‌شود. این زیارت را مرحوم شیخ صدوق در عیون الاخبار نیز روایت کرده و بزرگانی که برای این زیارت شرح نوشته‌اندکسانی هستند که تا اطمینان نداشته باشند کلام معصوم است شرح نمی‌‌کنند. مجلسی اول و مجلسی دوم از این زیارت به عنوان« أکمل الزیارات أحسنها» و «أصح الزیارات سندا» یاد کرده‌اند، وجود مضامین والای زیارت جامعه کبیره و مواظبت علمای شیعه بر حفظ آن و توصیه حضرت مهدی (عج) به خواندن این زیارت و … از جمله مویدات و قراین ده گانه‌ای است که می‌توان اطمینان حاصل کرد که این زیارت از امام معصوم(ع) صادر شده است.
آیت‌الله سید حسن مرتضوی شاهرودی همواره به مباحث اعتقادی و اخلاقی و تربیتی طلاب اهتمام ویژه داشته و در مدت بیش از 14 سال حضور در مشهد همزمان با تدریس خارج فقه و اصول به ارائه این مباحث در روزهای چهارشنبه پرداخته است.
«زیارت جامعه کبیره» یک میراث غنی است که شیخ صدوق و شیخ طوسی آن را نقل کرده‌اند و بزرگان شیعه بر صحت و استناد و وثاقت و شان و فضیلت آن صحه گذارده و بر مداومت آن تاکید کرده‌اند. زیارت جامعه کبیره بنا بر نقل معتبر از زبان امام علی‌بن‌محمد الهادی(ع) آموزش داده شده و در میراث روایی شیعه ثبت شده است. بسیاری از مولفان بر قطعیت صدور آن از امام همام تصریح نموده و مناقشه در سند آن را ناشی از جهل دانسته‌اند.

انتشارات آستان قدس رضوی(به‌نشر) این اثر را در قطع وزیری با شمارگان هزار نسخه و در 656 صفحه منتشر کرده است.


ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.