سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۱/۰۲/۳۱
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
خانم فریبا علاسوند:

ایزوله بودن زن در فضای خانه، در اندیشه امام(ره) و مقام معظم رهبری نیست

استاد حوزه و دانشگاه گفت: نقشه جامع هویت زن یعنی عبادت خوب، همسر خوب، مادر خوب، مجاهد فی سبیل الله و کدبانوی خانه بودن البته دارای فهم و اندیشه سیاسی. اینکه زن در فضای خانه ایزوله شود اصلاً در اندیشه امام خمینی (ره) و رهبری نبوده است.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، فریبا علاسوند، استاد حوزه و دانشگاه، روز دوشنبه 27 دی در نشست تخصصی مبنا با موضوع «مادر و دختر الهی در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای» در پردیس خواهران دانشگاه امام رضا (ع) مشهد، در جمع بانوان فعال فرهنگی و دانشجو گفت: مسئله زنان همیشه بوده است، اما نه به اندازه این 150 ساله اخیر که در جریان‌های فمینیستی به آن پرداخته شده است.

وی در ادامه به جایگاه زنان در غرب و سایر مذاهب اسلامی پرداخت و افزود: در تاریخ شیعه ایران، هیچ وقت بی سوادی ملازم امر حجاب نبوده است. در اندیشه اسلامی در تمام این تاریخ، گروه زنان باسواد گروهی بودند که پیوندهای خونی با علمای تراز یک داشتند.

علاسوند با بیان اینکه بیش از 100 عنوان تفسیر در ارتباط با زنان بررسی شده است، افزود: سکولار در کشورهای عربی سبب شده است تا زن مسلمان با وجود باور به اسلام رفتار اسلامی نداشته باشد و ذهنیت‌های آن‌ها دینی و اسلامی نیست.

وی در ادامه به اقتدار زن مسلمان ایرانی پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: اگر به کشورهای عربی سفر کرده باشید متوجه تفاوت وضعیت زن ایرانی نسبت به تمام زنان مسلمان می‌شوید؛ این زن در برهه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) شکل گرفته است و دستاوردهای مختلف داشته است و این ظلم است اگر کسی متوجه رشدی که برای زنان در جمهوری اسلامی افتاده است، نشود.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به بیانات رهبر انقلاب اسلامی در موضوع جهاد در علوم سیاسی اشاره کرد و ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی هزاران قانون به ثمر نشست اما دختر و زن ایرانی احساس عدالت نمی‌کند زیرا احساسش دست عده‌ای دیگر است.

وی در این باره افزود: وقتی فردی مثل مرداک می‌گوید؛ برای خارج کردن انقلاب اسلامی از ریل، باید زن ایرانی را فاسد کرد و از میلیون‌های زنی که با امنیت در حال زندگی هستند تصویری منعکس نمی‌شود، اما در مقابل تصویر زنان هنجار شکن که توسط پلیس یا گشت ارشاد دستگیر می‌شوند را به تصویر می‌کشند، گویای این واقعیت است.

استاد حوزه خواهران در توضیح بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب پیرامون زنان، افزود: زنان از ابعاد مهم توسعه یافتگی در جهان هستند، ما متهم می‌شویم که شکاف جنسیتی در کشور داریم، زیرا در اشتغال مردان از زنان ما بیشتر است، اما همه آن‌ها بی اثر خواهد بود اگر طبق قواعد خودمان آرامش و آسایش را برای زنان فراهم کنیم.

علاسوند با بیان اینکه حضرت آیت الله خامنه‌ای درباره اهمیت جایگاه حضرت زهرا (س) می‌فرمایند؛ از از زندگی حضرت فاطمه (س) نقشه جامع هویت زن بیرون می‌آید، افزود: اثر بخشی حضرت زهرا (س) مربوط به خلوص ایشان است و بسیاری از گرفتاری‌های ما مربوط به این است که کارهایمان خالص نیست. اگر در جمهوری اسلامی عده‌ای لغزیدند برای این بود که خالص نبودند.

استاد حوزه خواهران در توضیح نقشه جامع هویت زن، گفت: نقشه جامع یعنی عبادت خوب، همسر خوب، مادر خوب، مجاهد فی سبیل الله و کدبانوی خانه بودن البته دارای فهم و اندیشه سیاسی. اینکه زن در فضای خانه ایزوله شود اصلاً در اندیشه رهبری و امام خمینی (ره) نبوده است.

وی تصریح کرد: حضرت زهرا (س)، مادری، همسری و خانه داری کرده و با مشقات دنیا در امر سیاسی فعالیت کرده است و در حال حاضر اگر مسئولان و افراد اثر گذار می‌خواهند نقش استراتژیک برای زن داشته باشند باید از این نقشه جامع پیروی کنند.

علاسوند ادامه داد: اندیشه حبس زنان برای بچه آوردن اندیشه دینی نیست و این تصور سبب می‌شود تعداد زیادی از خانم‌های متدین از فضای اجتماعی فاصله بگیرند و عده‌ای فمینیست و سکولار پُست‌ها را اشغال کنند؛ البته نقش زن باید طوری طراحی شود که به هیچ وجه نقش اجتماعی، جای نقش خانگی را نگیرد.


ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.